CIESZKOWSKIEGO, środowisko, środowisko

[ Pobierz całość w formacie PDF ]



MIESZKAŃCY

INICJATYWY

OPIS ULICY

PATRON

              Zaledwie 22 domy i około 400 osób, to My – Wspólnota Mieszkańców ulicy Augusta Cieszkowskiego. Jesteśmy bardzo różni, mamy różne doświadczenia, zawody i „pomysły na życie”. Łączy nas nie tylko bliskość miejsca zamieszkania, ale wola aby mieszkać w przyjaznym otoczeniu i dobrym sąsiedztwie.

Dlatego zrodziła się inicjatywa uporządkowania wielu spraw, aby żyło się nam tutaj lepiej, bezpieczniej, przyjemniej. Dlatego powstało Stowarzyszenie Mieszkańców Ulicy Augusta Cieszkowskiego, które podejmuje nowe inicjatywy i działania.

              INICJATYWY:

1.     Urodziny ulicy

2.     Wspólne śpiewanie

3.     Wiosenne sprzątanie

4.     Stowarzyszenie mieszkańców

5.      

             
Jedna z najpiękniejszych ulic Bydgoszczy, ulica Augusta Cieszkowskiego pozostaje „…unikalnym
i stosunkowo jednorodnym zespołem kamienic, oddającym w pełni tendencje artystyczne w architekturze z przełomu XIX i XX wieku, jak i atmosferę miasta z okresu fin de siecle’u”.
              Została wytyczona i zabudowana w stosunkowo krótkim czasie (1896-1904) luksusowymi kamienicami czynszowymi, według projektów wybitnych bydgoskich architektów, prezentując najwyższy poziom artystyczny, a jednocześnie różnorodne tendencje stylistyczne, zarówno tradycyjne, jak i na owe czasy awangardowe. Dzięki zachowanej bogatej dokumentacji architektonicznej
i budowlanej jest dziś żywym pomnikiem i ze wszech miar godnym szczególnej ochrony źródłem wiedzy
o zjawiskach i tendencjach artystycznych, architektonicznych, ale i życiu oraz kulturze materialnej mieszkańców Bydgoszczy przełomu wieków. 

              Najwybitniejszy przedstawiciel polskiej „filozofii narodowej”, ekonomista, historyk, działacz społeczny
i polityczny. Urodził się 12 IX 1814 w dworze rodzinnym w Suchej na Podlasiu. Wziął udział w powstaniu listopadowym. Serdeczny przyjaciel Zygmunta Krasińskiego. Utrzymywał żywe kontakty intelektualne z czołowymi przedstawicielami polskich i europejskich elit. Autor kilku ważnych prac filozoficznych i społeczno-ekonomicznych, wielu inicjatyw społecznych, naukowych i kulturotwórczych.

              Współzakładał w 1848 r. Ligę Polską. W 1857 założył Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, a w 1870 w Żabikowie k. Poznania ufundował Wyższą Szkołę Rolniczą. W 1874 został członkiem Akademii Umiejętności. Umarł w Poznaniu 12 III 1894 r. Patron naszej ulicy w Bydgoszczy od 1920 r.



[ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • agul-net.keep.pl