CHOROBA BLOUNTA, choroby
[ Pobierz całość w formacie PDF ]
Choroba Blounta
horoba Blounta jest jałową martwicą kłykcia przyśrodkowego piszczeli. Choroba Blounta należy do jałowych martwic kości na które chorują dzieci i młodzież w okresie wzrostu, z przewagą wśród chłopców. Nieleczona doprowadza do szpotawości kolan. Choroba trwa różnie długo przy czym rokowaniejest dobre.
Przyczyny
Etiologia choroby jest nieznana, a wyniki badań wykazują, że zmiany chorobowe zaczynają się od niewielkiego, podchrząstkowo położonego pola martwicy, spowodowanej niedokrwieniem tętniczym. Przyczyny niedokrwienia mogą być różnorodne:
· predyspozycje wrodzone
· przeciążenia
· mikrourazy
· zaburzenia hormonalne
· zatory
· inne
Do zaburzeń ukrwienia dochodzi szczególnie łatwo u dzieci i młodzieży w związku z brakiem połączeń między krążeniem nasadowym i przynasadowym. Szybka przebudowa kości u dzieci zwykle sprzyja regeneracji pole martwicy, ale może pozostać po niej deformacja co może doprowadzić w konsekwencji do wczesnych zmian zwyrodnieniowych.
Objawy
Dolegliwości zgłaszane przez dzieci zwykle wyprzedzają znacznie objawy radiologiczne. Początkowo dolegliwości są niewielkie, tak, że pacjenci zgłaszają się do lekarza w zaawansowanym okresie choroby. Wśród dolegliwości najczęściej osoby uskarżają się na ból.
Leczenie
Postępowanie w chorobie jest jedynie objawowa i polega na ograniczeniu przeciązeń i nadmiernych obciążeń. Przy silnych dolegliwościach stosuje się leki przeciwzapalne.
Data aktualizacji:
2003-03-18
lek. med. Bogdan Kowalczyk
medycyna ogólna
Klinika Medycyny Rodzinnej SPSK im W.Orłowskiego w Warszawie