CHODY KONI, konie- jeździectwo

[ Pobierz całość w formacie PDF ]

CHODY KONI:

 

Stęp – czterotaktowy, najwolniejszy . Prędkość 100 metrów/minutę. Stęp jest chodem idealnym, by rozruszać konia i pozwolić mu stopniowo rozgrzać wszystkie partie mięśni. Stępowanie jest nieodzownym przygotowaniem do pracy, zwłaszcza jeśli koń spędził długie godziny w boksie. Każda jazdę na ujeżdżalni lub przejażdżkę w terenie powinna poprzedzić kilkuminutowa rozgrzewka w stępie. Służy to rozluźnieniu wierzchowca i rozgrzaniu jego mięśni. Podobnie postępujemy po zakończeniu przejażdżki. Po większym wysiłku fizycznym stęp pozwala koniowi ochłonąć i usunąć z mięśni toksyny, które w przeciwnym razie mogą w nich zalegać powodując znane nam doskonale „zakwasy”.



Kolejność stawiania nóg:

1.    prawa tylna

2.    prawa przednia

3.    lewa tylna

4.    lewa przednia

 




 

 

 

 

 

 

 

 

Kłus- jest umiarkowanie szybkim, sprężystym chodem doskonale kształtuje wytrzymałość konia. Kłus anglezowany na luźniejszej wodzy jest nieodzownym elementem rozgrzewki konia przed właściwą pracą na jeździe. Jest chodem dwutaktowym z wyraźna fazą zawieszenia.

Wyróżnia się trzy rodzaje jazdy kłusem:

·         kłus , w którym rytmicznie podnosi ciało z siodła co drugi takt czyli w momencie, gdy para nóg: zewnętrzna przednia i wewnętrzna tylna przesuwa się do przodu

·         kłus ćwiczebny (wysiadywany), stosowany, gdy chcemy zyskać większą kontrolę nad koniem i użyć precyzyjnych . W kłusie ćwiczebnym jeździec nie unosi się w siodle. Stosowany jest przede wszystkim przy wykonywaniu , półwolt i innych ćwiczeń oraz przy zmianach chodu konia

·         kłus w półsiadzie, który polega na lekkim podniesieniu pośladków z siodła i pochyleniu tułowia, przy silniejszym (ale nie nadmiernym) oparciu w strzemionach – stosowany głównie jako ćwiczenie równowagi i podczas jazdy w terenie.



Kolejność stawiania nóg w kłusie:

  - faza zawieszenia

1. prawa przednia i lewa tylna

  - faza zawieszenia

2. lewa przednia i prawa tylna

 



 

 

 

 

Galop - jest trzytaktowym .  Jeden "skok" nazywa się z foule. Po każdej foule konia następuje faza zawieszenia. W zależności od tego, która para wysuwa się bardziej do przodu, rozróżniamy galop z prawej lub lewej nogi. Zwykle koń galopuje na nogę odpowiadającą kierunkowi ruchu (wewnętrzna para nóg wysuwa się do przodu). Jeżeli wysuwająca się do przodu para kończyn jest parą zewnętrzną, porusza się kontrgalopem.



Kolejność stawiania nóg w galopie z lewej nogi:

1.    prawa tylna

2.    lewa tylna i prawa przednia

3.    lewa przednia

·        faza lotu, kiedy wszystkie nogi konia znajdują się w powietrzu

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cwał – Cwał jest odmianą , koń porusza się tak szybko, że rozbija chód na cztery takty (normalny galop jest trzytaktowy). Jest wykorzystywanym podczas . Najszybsze konie świata () cwałują z prędkością nawet ponad 60 km/h. Najwyższa zarejestrowana prędkość, jaką osiągnął koń, to 69,6 km/godz. Rekordzistą jest koń wyścigowy .

 

Kolejność stawiania nóg w cwale z prawej nogi:

·        lewa tylna

·        prawa tylna

·        lewa przednia

·        prawa przednia

·        faza lotu, kiedy wszystkie nogi konia znajdują się w powietrzu

 

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • agul-net.keep.pl