CHOPIN - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE W PUNKTACH, WIELCY MUZYCY

[ Pobierz całość w formacie PDF ]

1 ) Fryderyk Chopin (1810-1849) urodził się w Żelazowej Woli, niedaleko Warszawy. 

2) Był synem nauczyciela Mikołaja Chopina pochodzącego z Francji i polskiej szlachcianki Justyny z Krzyżanowskich. 

3) Już jako trzyletnie dziecko wykazywał ogromne zdolności muzyczne. Pierwsze kroki w nauce gry na fortepianie kompozytor stawiał pod okiem matki. 

4) Od szóstego roku życia pobierał lekcje u swojego pierwszego prawdziwego nauczyciela, Wojciecha Żywnego. J

5) Kiedy miał siedem lat, ukazał się drukiem jego Polonez g-moll. Rok później odbył się pierwszy publiczny koncert Fryderyka.

6) Fryderyk Chopin swoją młodość spędził w Warszawie. 

7) Fryderyk Chopin był chorowitym dzieckiem. Jego rodzice wykorzystywali każdą
okazję, aby wysłać go na wieś do Szafarni, Sokołowa i Sarnik, gdzie świeże powietrze miało przyczynić się do poratowania mu zdrowia. 

 8) Fryderyk Chopin skończył liceum w Warszawie, a następnie studiował w Szkole Głównej Muzyki, gdzie był uczniem Józefa Elsnera.

9) W listopadzie 1830 roku Fryderyk Chopin wyjechał z Polski. 

10 ) 29 listopada wybuchło w Warszawie powstanie listopadowe. O jego upadku kompozytor dowiedział się podczas swojego pobytu w Stuttgarcie.

11) Chopin zdecydował się na emigrację. Osiadł na stałe w Paryżu. Tam udzielał lekcji gry na fortepianie, z wielkim powodzeniem koncertował w salonach, komponował. Zdobył sobie wysoką pozycję jako pianista i kompozytor.

12) W 1837 roku Chopin poznał francuską pisarkę George Sand. Spędził z nią następne lata swojego życia w Paryżu i na Majorce. Znalazł tam doskonałe warunki dla swojej pracy. W tym czasie powstały jego najwybitniejsze dzieła.

13) Chopin przez całe dorosłe życie cierpiał na gruźlicę, a wątłe zdrowie stale się pogarszało. Fryderyk Chopin nigdy nie powrócił do ojczyzny.

14) Zmarł 17 października 1849 roku w Paryżu w wieku 39 lat.

15)  Został pochowany na paryskim cmentarzu Pere-Lachaise. Serce kompozytora, zgodnie z ostatnią wolą kompozytora, przywiozła do Polski jego siostra Ludwika. Spoczęło ono w Bazylice Świętego Krzyża na warszawskim Krakowskim Przedmieściu.

16) TWÓRCZOŚĆ:
Fryderyk Chopin w swoich utworach świadomie korzystał z motywów muzyki ludowej.
Komponował mazurki, w których można usłyszeć charakterystyczne cechy różnych tańców (mazura, oberka, kujawiaka).
Wiele utworów powstało na emigracji m. in. Etiuda c-moll op. 10 nr 12, nazywana rewolucyjną. Etiudy Chopina to arcydzieła pełne emocji i uczuć. Tęsknotę za ojczyzną wyrażał w muzyce.
Wyrazem tej tęsknoty są liczne mazurki.
Ogromną część twórczości Chopina stanowią utwory przeznaczone na fortepian solo oraz dzieła na fortepian i orkiestrę, fortepian i wiolonczelę, trio na fortepian, skrzypce i wiolonczelę oraz pieśni na głos z fortepianem.
Chopin sięgał do bardzo wielu różnych, istniejących już gatunków kompozytorskich, wykorzystując je w swej twórczości (jak np. nokturny, etiudy, sonaty).
Fryderyk Chopin to autor czterech ballad i ogromnej ilości etiud, kilkunastu polonezów, z których największą popularność zyskały Polonez-Fantazja As-dur i Polonez As-dur, Heroiczny.
Wśród zaledwie trzech opublikowanych sonat (w tym jedna pośmiertnie) Fryderyka Chopina jest to sonata fortepianowa b-mol.



 

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • agul-net.keep.pl