CHRZEŚCIJAŃSKI OŚRODEK DLA UZALEZNIONYCH - Teen Challenge, Alkoholizmowi - STOP, Ośrodki terapeutyczne, Teen ...

[ Pobierz całość w formacie PDF ]

CHRZEŚCIJAŃSKI  OŚRODEK DLA UZALEZNIONYCH

 

Ośrodki "Teen Challenge" zarówno w naszym kraju jak i zagranicą mają program oparty na biblijnej, pierwotnej opcji chrześcijaństwa. Człowiek ma nie tylko biologiczne i psychiczne, ale również duchowe potrzeby i ich zaspokojenie jest możliwe przez odwołanie się do duchowych wartości, które, chociaż dawno zakorzenione w naszej kulturze, dzisiaj kojarzą się jedynie z ceremoniałem kościelnym i nie stanowią atrakcyjnej oferty dla człowieka, który przeżywał "odmienne stany świadomości".



Co sprawia, że niektórzy narkomani w tym programie na nowo odkrywają dawno im znanego, chrześcijańskiego Boga i zaczynają żyć zgodnie z jego przykazaniami? Po pierwsze, zasadnicze znaczenie ma poznawanie Boga w oparciu o autorytet Pisma Świętego i nawiązanie z nim osobistej relacji. Studiowanie Biblii ma bardzo praktyczny wymiar i jego celem nie jest osiąganie określonych stanów duchowych czy też tylko propagowanie filozofii chrześcijańskiej. Celem jest zmiana sposobu myślenia i postępowania, kierowanie się zasadami biblijnymi w codziennym, zwyczajnym życiu.

Pacjent poznaje jaka powinna być jego postawa względem rodziny, bliźnich, prawa, pracy, pieniędzy, przeszłości, przyszłości, aktualnych problemów itd. Po drugie, szczególną rolę przypisuje się tutaj pracownikom ośrodka. Są to ludzie o różnorodnych kwalifikacjach (psycholog, teolog, duchowny, technik w trakcie studiów pedagogicznych, neofici), ale podstawowym wyznacznikiem ich postępowania są biblijne standardy moralne. Każdy pracownik bierze na siebie odpowiedzialność wobec narkomana, któremu chce pomóc i musi być gotowy, podobnie jak p. Paweł, by zaproponować: "Patrz na mnie i postępuj tak, jak widzisz u mnie ".

Po trzecie, w przebiegu terapii ma miejsce praktyczne zastosowanie pewnych sposobów podejścia do pacjenta przedstawionych w Piśmie Świętym, np. fragment Ewangelii św. Mateusza rozdz.18, w.15 - 17 mówi o tym jak radzić sobie w sytuacji, gdy ktoś nie respektuje upomnienia. W ośrodku duży nacisk kładzie się na terapię i poradnictwo indywidualne, a gdy rozmowy w cztery oczy nie przynoszą rezultatów, bądź wychowawca wyczerpał swoje możliwości, problem danego pacjenta porusza się na forum grupy. Pacjenci mają dzięki temu poczucie, że szanuje się ich indywidualność i pozwala na zachowanie intymności.

Przedstawiona metoda terapii zawiera jeden zasadniczy kierunek działania - ewoluowanie od uzależnienia od środków odurzających do polegania na Bogu. Wszyscy doskonale wiemy, że wolność absolutna jest atrybutem Boga, a w stosunku do rodzaju ludzkiego jedynie konstruktem teoretycznym. Jako ludzie możemy wybrać to, co chcemy, aby nas determinowało. Dla pacjentów, którzy ukończyli ten program terapeutyczny istotny jest fakt, że mogą prowadzić nie tylko wolne od narkotyków, ale produktywne i satysfakcjonujące życie, dzięki stale rozwijanej i wzbogacanej zależności od Boga.

Sposoby realizacji celów



 

1) Współdziałanie z właściwymi jednostkami organizacyjnymi, słuzby zdrowia, szkolnictwa i placówkami oświatowymi, organizacjami społecznymi i młodzieżowymi, kościołami i administracją państwową w dziedzinie profilaktyki, leczenia, rehabilitacji, readaptacji, propagandy i szkoleń.
2) Organizowanie odczytów, wykładów i szkoleń, kursów i konferencji, zjazdów i kongresów, wystaw i imprez kulturalnych oraz zebrań członków.
3) Ułatwianie ludziom ulegającym i zagrożonym wykluczeniami społecznymi kontaktu z odpowiednimi placówkami leczniczymi, opieki społecznej, rehabilitacyjnymi i readaptacyjnymi.
4) Udzielanie pomocy przy tworzeniu i prowadzeniu placówek leczniczych, rehabilitacyjnych, opieki społecznej i profilaktyki dla ludzi zagrażonych i ulegających wykluczeniom społecznym.
5) Tworzenie fundacji mających na celu pomocy ludziom zagrazonym i ulegającym wykluczeniom społecznym.
6) Tworzenie i prowadzeniem szkół i placówek oświatowych, po uzyskaniu zgody właściwego organu, dla ludzi chcących podnosić swoje kwalifikacje do pracy z ludźmi zagrożonymi i ulegającymi wykluczeniom społecznym oraz dla ludzi zagrożonych i ulegających wykluczeniom społecznym.
7) Prowadzenie działalności publicznej i wydawniczej.
8) Utrzymywanie kontaktów i współpraca z organizacjami i kościołami zagranicznymi i międzynarodowymi, prowadzącymi działalność o podobnych celach.
9) Tworzenie i prowadzenie placówek, a także prowadzenie działań, popularyzujących alternatywne wobec wykluczeń społecznych formy aktywności, w tym prowadzenie działalności wśród dzieci i młodzieży w zakresie oświaty, wychowania, nauki, kultury fizycznej i sportu.
10) Prowadzenie badań w sferze wykluczeń społecznych.
11) Organizowanie i prowadzenie zbiórki i rozdzielnictwa artykułów piwrwszej potrzeby, medycznych i innych potrzebnych dla placówek rehabilitacyjnych i readapcylnych, leczniczych, opieki społecznej i profilaktyki oraz na cele charytatywne.
12) Tworzenie oddziałów misji Teen Challenge.
13) Podejmowanie i popieranie innych inicjatyw i przedsięwzięć mających na celu zapobieganie i zwalczanie wykluczeń społecznych.
14) Podejmowanie i popieranie inicjatyw i przedsięwzięć mających na celu konsolidowanie środowisk młodzieżowych, rodzinnych i społecznych.



 

Cele misji Teen Challenge



 

1. Zwalczanie i zapobieganie wykluczeniom społecznym
2. Wypracowanie skutecznych metod zwalczania i zapobiegania wykluczeniom społecznym
3. Pomoc ludziom uzależnionym, nieprzystosowanym, starszym, niepełnosprawnym, sierotom, samotnym, bezdomnym
4. Ułatwienie powrotu do normalnego życia w społeczeństwie ludziom dotkniętym wykluczeniami społecznymi
5. Upowszechnienie w społeczeństwie wiedzy o kosztach i skutkach wykluczeń społecznych oraz ich podłożu
6. Współpraca i podejmowanie wspólnych przedsięwzięć z organami władz i administracji państwowej, kościołami, fundacjami i organizacjami społecznymi w zakresie zwalczania i zapobiegania wykluczeniom społecznym
7. Rozpowszechnianie w społeczeństwie zasad etyki chrześcijańskiej i kształtowanie postaw tolerancji wobec wszystkich wyznań i przekonań
8. Pomoc ludziom pracującym i chcącym pracować wśród ludzi zagrożonych i ulegających wykluczeniom społecznym, w ich dążeniach do osiągnięcia wysokiego poziomu zawodowego i etycznego
9. Rozwijanie postaw nastawionych na aktywne pomaganie ludziom
10. Udzielanie dzieciom i młodzieży z rodzin dysfunkcyjnych pomocy w postaci opieki, dokształcania i organizowania wypoczynku, zakładania i prowadzenia szkół niepublicznych, świetlic i klubów
11. Działanie na rzecz osób niepełnosprawnych
12. Promocja zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy
13. Wszelka inna działalność charytatywna i pomoc społeczna.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Początki Misji Teen Challenge sięgają lat 50-tych, kiedy to Pastor Dawid Willkerson rozpoczął pracę wśród gangów młodzieżowych w USA. W miarę rozwoju działalności Willkerson doszedł do wniosku, że najgroźniejszym problemem społecznym, który wśród członków gangów występował powszechnie, jest uzależnienie od środków toksycznych. Coraz więcej narkomanów zwracało się również o pomoc do Misji.

W 1962 roku, w miejscowości Rehresburg w stanie Pensylwania, został otwarty Ośrodek Resocjalizacyjny. Od chwili powstania misja Teen Challenge bardzo szeroko rozwinęła swoją działalność. Jej placówki można obecnie spotkać w większości miast Stanów Zjednoczonych oraz w Kanadzie, Australii, Azji i Europie. Oddziały misji, które powstały w różnych krajach są autonomiczne.

Polski oddział - Stowarzyszenie Chrześcijańska Misja Społeczna Teen Challenge powstał w 1988 roku z chwilą zarejestrowania Chrześcijańskiego Ośrodka dla Osób Uzależnionych w Broczynie. Idea utworzenia placówki zrodziła się w grupie osób związanych z Kościołem Zielonoświątkowym, które zetknęły się z problematyką uzależnień od środków psychoaktywnych i próbowały pomóc narkomanom w wyjściu z nałogu kierując się w swoim działaniu zasadami religii chrześcijańskiej. Większość osób uzależnionych, z którymi mieli kontakt potrzebowała dłuższej z nimi pracy, zarówno wychowawczej jak i terapeutycznej. W ten sposób zrodziła się koncepcja utworzenia ośrodka , w którym oprócz powszechnie stosowanych w resocjalizacji narkomanów metod, pacjentom proponowałoby się coś więcej, a czym byłaby nauka o Chrystusie oparta na Biblii. Ponieważ w Polsce nie istniały jeszcze placówki podobnego typu, jej organizację wzorowano na ośrodka istniejących już w Europie Zachodniej, szczególnie w RFN, Holandii. Pracownicy ośrodka mieli również możliwość odbycia w nich szkoleń i praktyk.

W październiku 1988 r. uzyskano pozwolenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej na otwarcie placówki. W trakcie jej funkcjonowania zaczęły pojawiać się potrzeby zwiększenia oferty działań o opiekę następczą, tzn. utworzenie hosteli oraz o motywowanie toksykomanów do podjęcia leczenia. By czynności te można było realizować utworzono Stowarzyszenie Chrześcijańska Misja Społeczna Teen Challenge, którego zadaniem jest całościowa opieka nad osobami uzależnionymi, od chwili pierwszego z nimi kontaktu, aż do ich powrotu do społeczeństwa.




 

 

 

 

 

 

... [ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • agul-net.keep.pl