CHRONOLOGIA EPOK ostatnia,
[ Pobierz całość w formacie PDF ]
CHRONOLOGIA
EPOK
EPOKA LITERACKA
RAMY CZASOWE
PRZEDSTAWICIELE
EPOKI
DZIEŁA
STAROŻYTNOŚĆ
DO KOŃCA V W .N. E
ARYSTOTELES
UR. 384 P.N.E. STAGIRA (TRACJA), ZM. 322 P.N.E., CHALKIS NA WYSPIE EUBEI, FILOZOF GRECKI, NAJWSZECHSTRONNIEJSZY MYŚLICIEL I UCZONY STAROŻYTNOŚCI; OD MIEJSCA URODZENIA ZWANY CZĘSTO STAGIRYTĄ. W 367 WSTĄPIŁ DO , W KTÓREJ POZOSTAWAŁ 20 LAT AŻ DO ŚMIERCI PLATONA. OD 347 W ASSOS (AZJA MNIEJSZA) I MITYLENIE (LESBOS) PROWADZIŁ DALSZE BADANIA NAUKOWE. W 343 ZOSTAŁ POWOŁANY NA NAUCZYCIELA ALEKSANDRA III WIELKIEGO I PEŁNIŁ TĘ FUNKCJĘ AŻ DO OBJĘCIA WŁADZY PRZEZ UCZNIA. W 335 WRÓCIŁ DO ATEN I ZAŁOŻYŁ WŁASNĄ SZKOŁĘ (, ), W KTÓREJ PRZEZ 12 LAT NAUCZAŁ I KIEROWAŁ PRACAMI UCZNIÓW. W 323 PO ŚMIERCI ALEKSANDRA III WIELKIEGO OPUŚCIŁ ATENY W OBAWIE PRZED PRZEŚLADOWANIAMI ZE STRONY RUCHU ANTYMACEDOŃSKIEGO I OSIADŁ W CHALKIS, GDZIE W ROK PÓŹNIEJ ZMARŁ.
,,SZTUKA RETORYKI”
Cyceron
3 I 106, Arpinum (Lacjum), Zm. 7 Xii 43 R. P.N.E., Formianum K. Kajety, Brat Cycerona Kwintusa, Rzymski Mówca, Filozof I Mąż Stanu; Konsul W 63 R., Stłumił Spisek Katyliny; Mowy Sądowe I Polityczne, Pisma Retoryczne (Mówca);
Rozprawy Filozoficzne, Listy; W Etyce, Którą Pojmował Jako Naukę O Szczęściu, Bliski Stoicyzmowi, A W Teorii Poznania — Umiarkowanemu Sceptycyzmowi.
,,PRZECIW KATYLINIE”,
,,FILIPKI”
,,ROZMOWY TUSKULAŃSKIE”
Diogenes Laertios
Żył W Iii W., Gr. Filozof I Doksograf; Autor Dzieła Żywoty I Poglądy Słynnych Filozofów — Ważnego Źródła Wiedzy O Gr. Filozofii.
,,SOKRATES(469-399P.N.E)- FRAGMENT KSIĄŻKI ,,ŻYWOTY I POGLĄDY SŁYNNYCH FILOZOFÓW”
Platon
(Ok. 427-347 P.N.E), Filozof Grecki. Zainteresowania Filozoficzne Zawdzięczał Dziewięcioletniemu Obcowaniu Z Sokratesem. Po Jego Śmierci Odbył Liczne Podróże. Przebywał W Megarze, Kyrene, W Egipcie I Azji Mniejszej, W Italii I Na Sycylii. Podczas Podróży Poznał Wiele Poglądów, W Tym Doktryny Orfickie I Pitagorejskie O Wędrówce Duszy, O Uwięzieniu Duszy W Ciele, O Dążności Do Najwyższej Idei Dobra.
W 389 P.N.E., Po Powrocie Do Aten, W Gaju Poświęconym Akademosowi Założył Szkołę, Którą Kierował Przez 42 Lata. Była Ona Zorganizowana Na Wzór Pitagorejski I Miała Zarówno Charakter Naukowy, Jak I Religijny.
,,OBRONA SOKRATESA”
ŚREDNIOWIECZE
Początek epoki: 476r. – zdobycie Rzymu przez germańskich żołnierzy Odoakra
Kres epoki: 1453 r. – zdobycie Konstantynopola, stolicy Bizancjum przez Turków.
Boccaccio Giovanni
Boccaccio [Bokkạczczio] Giovanni , Ur. 1313, Certaldo Lub Florencja, Zm. 21 Xii 1375, Certaldo, Pisarz Włoski, Humanista; Twórca Artystycznej Prozy Włoskiej; Główne Dzieło — Dekameron (Zbiór 100 Nowel Opowiadanych W Ciągu 10 Dni Przez Grupę 10 Osób, Które Schroniły Się Przed Zarazą) Wywarło Wielki Wpływ Na Literaturę Europejską; Ponadto Autor Powieści Wierszem I Prozą (Fiammetta), Poezji.
,,DEKAMERATON”
RENESANS
XVI w.
BAROK
XVII w.
OŚWIECENIE
W Europie XVIII w.
W Polsce początek 1740 r.; zmierzch 1822 ukazanie się Ballad i romansów Adama Mickiewicza
Karpiński Franciszek
Ur. 4 X 1741, Hołosków (Pokucie), Zm. 16 Ix 1825, Chorowszczyzna (Pow. Wołkowyski), Poeta; Przedstawiciel Sentymentalizmu („Poeta Serca”); Sielanki, Liryki Miłosne, Pieśni Religijne,, Elegie, Wiersze Patriotyczne, Utwory Dramatyczne, Pamiętnik.
,,WEYDŹ W SERCE TWOIE…”
,,LAURA I FILON”
,,BÓG SIĘ RODZI”
,,KIEDY RANNE…”
S
E
N
T
Y
M
E
N
T
A
L
I
Z
M
ROUSSEAU JEAN- JACQUES
UR. 28 VI 1712, GENEWA, ZM. 2 VII 1778, ERMENONVILLE K. PARYŻA, FRANCUSKI PISARZ, FILOZOF, TEORETYK WYCHOWANIA. WYBITNY PRZEDSTAWICIEL OŚWIECENIA; POCZĄTKOWO WSPÓŁPRACOWNIK , NASTĘPNIE ZERWAŁ Z ENCYKLOPEDYSTAMI I POSTAWIŁ SOBIE ZADANIE OBRONY CZŁOWIEKA PRZED NISZCZĄCYM WPŁYWEM CYWILIZACJI;
,,POCHWAŁA NATURY”
ROMANTYZM
1822(data wydania I tomu poezji Adama Mickiewicza) – 1863r.(powstanie styczniowe)
Adam Mickiewicz
,,MĘDRCY”- TEKST WG WYDANIA ADAM MICKIEWICZ WYBÓR POEZYJ
Cyprian Kamil Norwid
(1821-1883)- Poeta, Dramaturg, Prozaik, Tłumacz; Uprawiał Ponadto Rzeźbę, Rysunek, Grafikę; Zmarł W Przytułku Pod Paryżem.Dopiero Następne Pokolenia W Pełni Doceniły Geniusz Norwida. W 2001 R. Miało Miejsce Symboliczne Przeniesienie Prochów Poety Do Krakowa I Złożenie Ich E Krypcie Katedry Wawelskiej.
,,COŚ TY ATENOM ZROBIŁ SOKRATESIE…”-POEZJA
POZYTYWIZM
1864 - 1890
Guy De Maupassant
Pisarz Francuski, Przedstawiciel Nurtu Zwanego Naturalizmem, Zasłynął Jako Autor Około Trzystu Nowel Zebranych W Kilkunastu Tomach. Utwory Tego Pisarza Przedstawiały Ironiczny I Satyryczny Obraz Ówczesnego Społeczeństwa. Obok Elementów Komizmu Opowiadania De Maupassanta, Zawierały Pesymistyczną I Naturalistyczną Refleksję Na Temat Ludzkiej Kondycji, Moralności I Stosunków Społecznych.
,,NASZYJNIK”
N
A
T
U
R
A
L
I
Z
M
... [ Pobierz całość w formacie PDF ]