CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM 1, ciekawostki, gazetka dla rodziców
[ Pobierz całość w formacie PDF ]
Książka i możliwość czytania
to jeden z największych cudów naszej cywilizacji.
Maria Dąbrowska
Dorośli na ogół wiedzą o tym, że trzeba małym dzieciom opowiadać lub czytać bajki, deklamować wierszyki, wspólnie oglądać kolorowe obrazki w książkach. Ale jak to robić, żeby maluchy miały z tego radość i pożytek? Można sięgać po utwory zapamiętane z dzieciństwa, trzeba też wzbogacać lekturę o pozycje najnowsze i współczesnych autorów - zwłaszcza te z wyrazistą fabułą, sympatycznym bohaterem, jasnym stylem wypowiedzi, elementami humoru i pogodnym zakończeniem, w pięknym wydaniu.
Warto pamiętać, że małe dziecko w swoich pierwszych kontaktach z lekturą potrzebuje bliskiego kontaktu z „pośrednikiem lektury”- mamą, tatą, nauczycielem… Bo z mimiki, tonu głosu, gestów dorosłego czerpie ono dodatkowe wiadomości o ocenie zdarzeń i postaciach. Głośne wspólne czytanie zbliża do siebie, to moment, w którym dorosłemu pozwala się robić głupie, śmieszne miny. Dziecko śmiejąc się, czuje się jeszcze bardziej zaangażowane w przeżywanie stanów i uczuć bohaterów. Obserwując dorosłego, słuchając jego tonu głosu uczy się rozpoznawać złość, smutek, radość…
Książki z dzieciństwa to najczęściej tytuły, o których nie sposób zapomnieć w dorosłym życiu i do których większość z nas wraca z tęsknotą. Na podstawie wypowiedzi na forach internetowych oraz na podstawie badań opinii publicznej, można zbudować „kanon lektur
z dzieciństwa”. Znajdziemy w nim następujące pozycje – wg autorów i tytułów:
AUTORZY:
K. Makuszyński, G. Kownacka, A. Lingren, J. Tuwim, M. Konopnicka, J. Brzechwa, W. Chotomska, A.A. Milne, H. Ch. Andersen,
Bracia Grimm.
TYTUŁY:
Przygody Koziołka Matołka, Dzieci z Bullerbyn, Kubuś Puchatek, Wróbelek Elemelek, Kopciuszek, Śpiąca Królewna, Szewczyk Dratewka, Miś Uszatek.
Biorąc pod uwagę wypowiedzi rodziców oraz samych dzieci można przedstawić kanon książek bliskich dziecku w XXI wieku. Znajdziemy w nim następujące tytuły:
-Kubuś Puchatek( w każdej postaci)
-Krecik
-Bob Budowniczy
-Bajki Misia Uszatka
-Seria o Franklinie
-Martynka
-Książki o przygodach Barbie
Aby dziecko poczuło w sobie miłość do książek musi zobaczyć podobne zachowania w swoim najbliższym otoczeniu. Pierwszymi przewodnikami po literaturze są zazwyczaj rodzice. To oni powinni pokazywać pewne wzorce od najwcześniejszych lat - sięgając samemu po książki i rozmawiając o nich. Zadaniem przedszkola jest zachęcanie, wzmacnianie i kontynuowanie podjętych wcześniej działań.
[ Pobierz całość w formacie PDF ]